top of page

Czapka studencka? Na pewno myślisz sobie – co to jest do diaska? Ha! Czapkę i cały ruch czapkowy ciężko opisać w paru zdaniach! Nie jesteśmy bynajmniej bandą rozhulanych studentów, którzy nie wiedzą, co ze sobą zrobić w wolnym czasie…

 

Zatem, czym jesteśmy?

 

Czapka studencka to ruch ogólnouniwersytecki, obejmujący zasięgiem cały UJ – bez wyjątku. Jej cel to przede wszystkim integracja i jeszcze raz integracja, jakakolwiek ona by nie była – integracja międzyrocznikowa, międzywydziałowa, międzyuczelniana i międzynarodowa. Trafiają do nas i absolwenci, Belgowie, Francuzi, Hiszpanie a nawet studenci AGH! Czapki posiadają również studenci Uniwersytetu Rolniczego.

 

W czapce nie mydlimy oczu inną działalnością, która odbiegałaby od zasadniczej idei – tworzenie przyjaźni i koleżeństwa to nasz cel nadrzędny. Nie stronimy jednak od dodatkowych zadań, mniej lub bardziej związanych z Bractwem. Jednocześnie pragniemy, by nasza organizacja była zakorzeniona w konkretnej tradycji i historii. Poprzez gromadzenie starych czapek, przypinek, dokumentów, artykułów dotyczących folkloru studenckiego kultywujemy to, co niechlubnie zostało przerwane kilkadziesiąt lat temu. W niedalekiej przyszłości zamierzamy stworzyć muzeum kultury polskich żaków.

 

Nieodłącznym składnikiem spotkań Czapek są piosenki studenckie, które za każdym razem donośnie, ale kulturalnie, brzmią w naszych ustach. Jest to muzyka starsza (pamiętana jeszcze przez pokolenia naszych rodziców i dziadków) i młodsza, biesiadna oraz odpowiednia na ognisko, czy wyjazd w góry.

Postudiujesz trochę w Krakowie i zobaczysz na własne oczy, że oprócz nas praktycznie nie ma organizacji studenckiej gwarantującej, co dwa tygodnie czterdziestoosobową grupę ludzi śpiewających razem przy gitarze. Nazywamy te wydarzenia „karczmami”. Jeśli czas nam na to pozwala, spotykamy się częściej w nieco bardziej kameralnym gronie. Nigdy jednak nikogo z naszego towarzystwa nie wypraszamy. Osoby zainteresowane mogą się z nami bawić, rozmawiać, po prostu nas poznawać i w niedługim czasie wstąpić do Bractwa jako oficjalni członkowie.

 

Karczma to obrzęd zaczerpnięty z tradycji studentów niemieckich a właściwie korporacyjnych. W Krakowie zaadaptowaliśmy model belgijski ze względu na ilość kontaktów i inspiracji. Podczas takiego wydarzenia śpiewamy co najmniej 3-4 godziny. Do tego dochodzi wiele różnych przyśpiewek i zwyczajów.

 

 

 

Na zakończenie studiów chcesz nosić na głowie swoją czapkę studencką obładowaną pinsami z podróży, rajdów, zabaw i spotkań z ciekawymi ludźmi? Tak, to właśnie ten podstawowy element całego ruchu – nakrycie głowy, jakim jest ośmio-zaszewkowa, aksamitna czapka z daszkiem w kolorze odpowiednim do tóg profesorskich poszczególnych wydziałów. Chwila, chwila, ale o co w tym chodzi…

 

Kolory czapek studenckich UJ:

  • Wydział Prawa i Administracji – czarny

  • Wydział Lekarski – bordowy

  • Wydział Farmaceutyczny – bordowy z granatowym otokiem

  • Wydział Nauk o Zdrowiu – bordowy z czarnym otokiem

  • Wydział Filozoficzny – srebrny szary

  • Wydział Historyczny – niebieski

  • Wydział Filologiczny – granatowy

  • Wydział Polonistyki – granatowy z niebieskim otokiem

  • Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej – fioletowy

  • Wydział Matematyki i Informatyki - fioletowy z granatowym otokiem

  • Wydział Chemii – żółty

  • Wydział Biologii i Nauk o Ziemi – zielony

  • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej – brązowy

  • Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych – karminowy

  • Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii – écru

 

Nie bój się wyjść przed szereg, życie studenckie to nie tylko kluby… sami do nich chodzimy ale pokazujemy, że można inaczej. Zresztą czapka dąży do tego, żeby było inaczej. Żeby studenci UJ byli bardziej zgrani. A całą akcja jest robiona z dużą hecą, nie walczymy o kolejne punkty do CV. Mamy za to dla Ciebie zupełnie inną propozycję – zapraszamy na przygodę życia, bo taka jest właśnie dzisiejsza czapka studencka, której idea po wielu historycznych perypetiach odrodziła się i pędzi do przodu.

W różnorodności jedność

STRONA GŁÓWNA

bottom of page